28. jaan 2014

Koolitus

Registreerimine ja info vaadake alltoodud lingil: www.narva.ut.ee/5.02.seminar
Korraldajate poolt on organiseeritud tasuta transport Kohtla-Järve-Jõhvi-Sillamäe-Narva ja tagasi

Registreerimine lõpeb reedel 31.jaanuaril.

15. jaan 2014

Eesti kultuuriloo õppematerjal

Komplekt on olemas AG raamatukogus.

Õppematerjali komplekt koosneb 17 raamatust, mis on pakitud ühte suurde karpi. Õppematerjali komplekti kuuluvad ilmumise järjekorras Raplamaa, Viljandimaa, Võrumaa, Läänemaa, Hiiumaa, Lääne-Virumaa, Jõgevamaa, Järvamaa, Valgamaa, Tartu, Ida-Virumaa, Saaremaa, Tallinn, Tartumaa, Harjumaa, Põlvamaa, Pärnumaa. Iga piirkond sai 300 raamatut koolidele jagamiseks. Gümnaasiumid saavad lisaks kõikidest raamatutest koosnevad komplektid. Raamatute pdf-id on kättesaadavad Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi kodulehel www.eays.edu.ee.

Õppematerjal on üles ehitatud kronoloogilisel põhimõttel, struktureeritud Eesti ajaloo ainekava periodiseeringu alusel: esiaeg, keskaeg, varauusaeg, Eesti 19. sajandil ja 20. sajandi algul, Eesti Vabariik 1918–1940, Eesti Teises maailmasõjas, Nõukogude aeg, iseseisvuse taastanud Eesti. Õppematerjalis on esindatud teabetekstid, millega tutvumiseks on koostatud töölehed, aga ka legendid, ülevaade piirkonna tuntud isikutest, tähtsamad muuseumid koos annotatsiooniga, mida võiks õpilastega külastada. Tagakaanel on Regio koostatud maakonna/linna kaart koos selgitava legendiga, kus on esindatud kõik raamatus esitletud objektid.

Kultuuriobjektide valimisel võeti aluseks objektid, paigad ja ehitised, mis võiksid illustreerida käsitletavat ajalooteemat. Võib-olla olnuks kunstiajaloolase või kultuuriloolase valik teistsugune. Õppematerjalis on esindatud erinevad rubriigid, mille kohta vastavast perioodist selles konkreetses piirkonnas näiteid leidub. Näiteks: linnused, linnamäed, matmispaigad, asulakohad, hiied, muinaspõllud, kirikud (sisustus, arhitektuur, jms), kloostrid, kindlustused ja kaitseehitised, monumendid, hooned ja ehitised eri ajajärkudest, nt raekojad, turuplatsid,elamud ning aidad, tööstushooned, tehased, seltsi- ja rahvamajad, koolimajad, rehielamud, mõisahäärberid, raudteejaamad, kõrtsid, postijaamad, meiereid, kolhoosikeskused jm.

Kogumiku teabetekstide toimetajad olid Kärt Jänes-Kapp (Lääne-Virumaa, Ida-Virumaa, Hiiumaa, Saaremaa, Tallinn, Harjumaa) ja Mati Laur (Raplamaa, Viljandimaa, Läänemaa, Võrumaa, Järvamaa, Valgamaa, Jõgevamaa, Tartu, Tartumaa, Põlvamaa, Pärnumaa).

Töölehtede toimetaja oli Mare Oja. Keeletoimetajad Eda Kauksi (Raplamaa ja Läänemaa) ning Ene Sepp (kõik ülejäänud raamatud).

Õppematerjali koostamisse oli panustajaid veelgi. Kogumiku kastid valmistas disainer Veiko Liis. Raamatud trükiti Põltsamaal Vali Pressi trükikojas. Põltsamaa Ühisgümnaasium oli valmis raamatuid hoiustama. Nõuannete, täiendavate materjalidega ja fotode loovutamisega toetas kultuuriloo kogumiku valmimist veel palju häid inimesi. Õppematerjali koostamist finantseeris Haridus- ja teadusministeerium. Kõikidele neile suur tänu!

Mare Oja
koostaja

13. jaan 2014

Eesti keele kateedri koosolek

15.01.2014 kell 15.00 
toimub eesti keele kateedri 
koosolek kabinetis № 17.

10. jaan 2014

Uudiskirjandus

Eesti õigekeelsussõnaraamat ÕS 2013
Loe veel http://www.eksa.ee/Default.aspx?PageID=179&Book=512





Praktiline eesti keel teise keelena. B2, C1
Tööraamat vene õppekeelega koolidele ja keelekursustele
Loe veel http://www.kynnimees.ee/et/eesti-keel-teise-keelena/praktiline-eesti-keel-teise-keelena-toode